kayitbilgi.com notpdfokuindir.com indirfullapk.com apk menajerikim.com iddabayi.com betmatik onwin betmatik giriş
DOLAR 32,2464 0%
EURO 35,0155 0.13%
ALTIN 2.423,130,21
BITCOIN 22273570,28%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tapu satışlarında harç oranı değişmedi, KDV arttı
  • FOXTURK
  • Ekonomi
  • Tapu satışlarında harç oranı değişmedi, KDV arttı

Tapu satışlarında harç oranı değişmedi, KDV arttı

ABONE OL
8 Temmuz 2023 13:12
Tapu satışlarında harç oranı değişmedi, KDV arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İHA

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarlarının yeniden belirlenmesine dair karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yapılan düzenleme konut fiyatının bedeli üzerinden alınan satışlardaki tapu harcını etkilemeyecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şöyle konuştu:

Söz konusu düzenleme satışlarda ödenen tapu harcını kapsamıyor. Yani gayrimenkulün beyan edilen devir ve iktisap bedelinden az olmamak üzere emlak vergisi değeri üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı yüzde 2 ve toplamda yüzde 4 olarak tahsil edilen tapu harcı oranı değişmedi. Yapılan düzenleme maktu harçlar kapsamında olup, cins değişikliği, ipotek terkini, düzeltme ve tapu kaydı örneği alma gibi sınırlı harçlardır.

Tapu işlemlerinde artış yapılan harçlar

Özelmacıklı, konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü:

492 sayılı Harçlar Kanunu’na ekli (4) sayılı tarifenin 13. maddesi kapsamındaki arsa ve arazi üzerine inşa olunacak bina vesair tesislerin tescilinde her bir bağımsız bölüm vesair tesis için alınan 1.167,90 TL’lik harç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının görüşü alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit ve ilan edilmiş bulunan sosyal mesken, işçi evleri ve bunlardan daha düşük nitelikteki meskenlerin tescilinde her bir bağımsız bölüm için tahsil edilen 582,90 TL’lik harç ve 5838 sayılı Kanunun 17’nci maddesi ile değişen bent ve A fıkrası dışında kalan her nevi cins ve kayıt tashihinde her bir işlem için 582,90 TL’lik harçlarda artış yapılmış olacak.

Ayrıca aynı tarifenin 14. maddesi kapsamında Tapu Harcı mevzuuna giren işlemlerle ilgili tescil ve şerhlerin terkininden alınan 124,10 TL’lik harç ile, 16. maddesi kapsamındaki gayrimenkullere ait haritaların kopyalarının verilmesinde her parsele ait kopya için alınan 258,80 TL’lik harçlarda artış söz konusu oldu.

Son olarak da yine tarifenin 17. maddesindeki ilgililerin isteği üzerine gayrimenkullere ait verilecek kayıt örneklerinin her birisiyle çıkarılacak belge örneklerinin fotokopiler dahil beher sayfasından alınan 46,10 TL’lik harç artırılmış oldu.

Tapu satışlarında harç oranı değişmedi, harçlar artırıldı

Hizmet bedelinde KDV yüzde 18’den yüzde 20’ye çıktı

Yine 07 Temmuz 2023 Tarih ve 32241 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7346 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile KDV oranlarında da değişiklik yapıldığını belirten Özelmacıklı, şu bilgiyi verdi:

Yapılan değişiklik ile tüm mal ve hizmetler için uygulanan KDV oranları değişti. Emlak işletmeleri tarafından yapılan işlemlerde yüzde 18 olarak uygulanan hizmet bedellerinde de KDV oranı 10 Temmuz tarihinden itibaren yüzde 20 olarak uygulanacak.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.